Avustralya`da Eğitim

Avustralya, çeşitli eğitim sektörlerinden Avustralya kurumlarında kayıtlı 200,000 uluslararası öğrencisiyle, dünyanın en popüler eğitim noktalarından biridir. Avustralya’da özel amaçlarınıza uyan bir yol seçme özgürlüğünüz bulunmaktadır.

Avustralya eğitim sisteminin uluslararası alanda güçlü bir itibarı vardır ve bu sistem etkin yapısı, yenilikçi politika geliştirmesiyle tanınmaktadır.

Avustralya’da öğrenim görmek, yenilikçi, yaratıcı ve bağımsız düşünmeyi geliştirmektedir. Bir takımın parçası olarak çalışmayı, başkalarıyla etkin biçimde iletişim kurmayı, küresel başarı için ihtiyaç duyduğunuz pratik becerileri ve entelektüel yetenekleri geliştirmeyi öğreneceksiniz.

Hub Edu öğrencilerinin Avustralya’ya gelme sebeplerinden sadece bir kaçı:

 • Kusursuz eğitim sistemi
 • Okuldan, lisansüstü derecelerine kadar geniş ders yelpazesi
 • Birçok uzman kurum türünün olması
 • Dünya çapında kabul gören Avustralya kalifikasyonları
 • Yenilikçi öğretme ve öğrenme
 • Bilimsel araştırmanın kalitesi
 • Uluslararası öğrencilere yönelik destek
 • Güvenli çevre
 • Çok kültürlü toplum
 • Muazzam iş fırsatları
 • “Bu, öğrencinin hayatta bir kez elde ettiği, bağımsızlaşabileceği, olgunlaşabileceği, başka kültürleri tanıyabileceği ve olaylara farklı açılardan bakmayı öğrenebileceği bir deneyimdir.”

Kaliteli Eğitim Garantisi

Avustralya eğitiminin, Avustralya hükümeti tarafından desteklenen benzersiz bir kalite güvence sistemi vardır. Uluslararası öğrenciler için eğitim kalitesi, Avustralya yasalarınca da korunmaktadır.

Avustralya’daki uluslararası öğrenciler, dönem boyunca part-time (20 saat) ve tatillerde tam zamanlı çalışabilirler. Birçok üniversitenin bir iş bulunmasına yardımcı olabilecek istihdam ofisleri bulunmaktadır. Bazı dersler öğrencilerin, öğrenimlerinin bir parçası olarak paralı bir işe yerleştirilmesini de içermektedir.

Avustralya’daki uluslararası öğrencilere verilen çalışma hakları, Avustralya’da kaldıkları süre içerisinde kendilerini mali bakımından desteklemeleri için büyük bir fırsattır.

Dünyanın dört bir yanında, yüksek pozisyonlarda Avustralya kurumlarından mezunlar bulacaksınız. İşte yalnızca bazıları:

 • James David Wolfensohn, 1995 ve 2005 yılları arasında Dünya Bankası’nın başkanıydı. Sydney Üniversitesi’nde sanat ve hukuk öğrenimi gördü. Şimdi Citigroup Uluslararası Danışma Kurulu’nun başkanı.
 • Douglas Daft, Coca Cola’nın dünya çapındaki eski CEO’suydu ve şimdi Wal-Mart’ın işletme müdürü. New England Üniversitesi’nden matematik derecesi ve NSW Üniversitesi’nden idari bilimler lisans derecesi var.
 • David Mackay, dünyanın en büyük tahıl ve kolay ulaşılabilir gıda şirketi olan Kelloggs’un başkanı ve CEO’sudur. Charles Sturt Üniversitesi’nde ticaret öğrenimi gördü.
 • Kiran Majumdar-Shaw, Nisan 2004’te menkul kıymetler borsasında halka açık olarak listelenen eski bir biyoteknoloji şirketi olan Biocon India’yı kurdu. Bu onu 2004 yılında Hindistan’ın en zengin kadını yaptı. Kendisi, Ballarat Üniversitesi mezunu.
 • Jacques Nasser, Ford Motor Şirketi’nin eski CEO’su ve şu anda BHP Billiton’un bağımsız yönetim kurulu üyesi. RMIT Üniversitesi’nden ticaret öğrenimi derecesi almıştır.
 • Mike Quigley, Alcatel Amerika’nın başkanı ve Alcatel ABD’nin CEO’suydu. New South Wales Üniversitesi’nde fizik, matematik ve elektrik mühendisliği öğrenimi görmüştür.
 • Dr. Gullapalli Rao, NSW Üniversitesi’nde doktorasını tamamlamıştır. İhtiyaç halindeki Hindistan halkına kaliteli, düşük maliyetli, kalıcı göz tedavisi hizmeti sağlamayı başarmıştır. Ayrıca Uluslararası Körlükle Mücadele Kurumu’nun Başkanı ve CEO’sudur.

Avustralya`da Sosyal Hayat

hub-social-10

Avustralya, öğrenciler için benzersiz bir deneyim sunmaktadır. Birinci sınıf eğitim sisteminin dışında, günlük hayatta dahil olabileceğiniz fırsatların sonu yoktur. Sanat veya sporla uğraşın, partilere katılın ve kitap kulüplerine, en iyi dış mekanlara veya samimi ve rahat kafelere gidin. Neresi olursa olsun mutlaka katılıp eğlenebileceğiniz etkinlikler bulacaksınız. Hub Edu sosyal aktiviteleri öğrencilerimizin en favori günleri arasında yer almaktadır.

Avustralya Şehirleri

Konaklama

Avustralya’da yaşayacağınız yeri seçebilirsiniz. Hub Edu danışmanları, size bu konuda bilgi sağlar ve konaklama yeri bulmanıza yardımcı olur. Seçiminiz eğitim seviyenize, kişiliğinize, çalışma tarzınıza ve mali durumunuza göre değişebilir, ancak size uyacak birçok seçenek mevcuttur.

Kampüs İçi Yerleşim Yerleri veya Yüksekokullar

Yurtdışında üniversite eğitimi alan ya da üniversite bünyesinde dil okuluna devam eden öğrencilerin daha çok tercih ettiği konaklama tipidir. Genelde paylaşımlı odalarda kalınır. Kampüs konaklamanın avantajı, kampüsün üniversite öğrencisine verdiği tüm sosyal ve kültürel olanaklardan faydalanma, akademik eğitim materyallerine daha kolay ulaşılmasıdır.

Yurt Konaklama

Dil eğitimi için yurtdışına çıkan öğrencinin bir diğer alternatifi yurtlardır. Yurtların aile yanı konaklama da olduğu gibi önemli bir avantajı okula yakın konuşlanmış olmalarıdır. Her okulun yurt imkanı bulunmamaktadır. Fakat gidilen şehirde mutlaka yurt imkanı bulunmakla birlikte okuldan bağımsız oldukları için okula olan mesafeleri değişmektedir. Öğrenciler tek kişilik ya da paylaşımlı odalarda kalırlar. Yemek imkanı genelde yoktur. Mutfak ve banyo paylaşımlıdır. Öğrenci dışardan aldığı yiyecekleri paylaşımlı mutfaktaki imkanları kullanarak tüketebilir. Özel tercihlere göre tek kişilik odalarda özel banyolar bulunmaktadır.

Oda/Ev Paylaşımı

Büyük şehirlerde daha kolay edinilebilen kiralık ev tipi konaklama, genelde birkaç öğrencinin okula başladıktan belli bir süre sonra ortaklaşa hareket ederek ulaşabilecekleri bir olanaktır. Kiralık ev yanında kiralık oda seçenekleri de bir diğer alternatiftir. Diğer konaklama tiplerinden daha ucuza gelen oda kiralama da öğrenci kendi imkanlarıyla mülk sahibi bir kişinin odasını haftalık olarak kiralar. Sadece o odayı kullanır.

Aile Yanı

Aile yanı konaklama, yurtdışında dil eğitimi alacak öğrencilerin en çok tercih ettikleri konaklama tipidir. Aile yanı konaklamayı öğrenci tercihlerinde ön plana çıkaran etken, öğrenilmek istenilen dili ana dili olarak konuşan insanlarla beraber pratik yaparak öğrenilmesidir. Ana dil etkeninin yanında, içinde bulunulan ülkenin kültürünün en küçük yapı taşı ailelerdir. Ülkeye daha hızlı uyum sağlama aile yanında kalan öğrencilerde daha hızlı ve sağlıklı olmaktadır.

Aile okul tarafından itina ile seçilir. Bu seçimde göz önünde bulundurulan kıstaslar: yaşam alanlarının temizliği, konfor, okula olan yakınlık ve ailenin daha önceki öğrencilerle olan ilişkileridir. Rutin denetlemelerle aile yanları okul yetkilileri tarafından ziyaret edilerek denetlenir. Odalar öğrencinin tercihine göre tek kişilik ya da paylaşımlı olabilir. Paylaşımlı odalarda ve genel olarak aile yanında aynı ulustan iki öğrenci bulunamaz. Aile yanı seçenekleri yarım pansiyon (kahvaltı ve akşam yemeği), oda ve kahvaltı, sadece oda seçeneklerinden oluşmaktadır.

Öğrencilerin ülkeye varmadan önceki tercihleri doğrultusunda okul tarafından en uygun aile seçilir. Kültür bakımından ailelerin öğrencilerle olan samimiyetleri ülkeden ülkeye değişim göstermekle birlikte, evini yurt dışından gelen bir öğrenciye açan aileler, öğrenciye ailenin bir ferdi gibi davranır.

Hotel Konaklama

Hoteller genelde okula yakın mesafede bulunan tek kişilik ve paylaşımlı oda imkanına sahip konaklama şeklidir. Ayrıca mutfak dahilindeki tüm araçlar ve çamaşır makinesi ortak kullanımlıdır. Yurtlardan tek farkı daha az sayıda oda ve öğrenciye sahip olmalarıdır.

Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, Avustralya eğitim ve öğreniminde bu kadar iyi olan nedir?

Avustralya, uluslararası alanda kabul edilen kaliteli eğitim ve araştırma üstünlüğüne sahip bir kaynaktır. Üniversitelerimiz, mesleki ve teknik yüksekokullarımız ve okullarımız birinci sınıftır. Ayrıca, Avustralya uluslararası öğrenciler için İngilizce dil derslerinde bir dünya lideridir.

Avustralya hükümet mevzuatı, Avustralya’daki uluslararası öğrencilerin ve ebeveynlerinin rakipsiz bir hizmetin ve mali korumanın keyfini sürmeleri için kalite güvence kurumlarının ve tüzüklerin yürürlükte olmasını gerektirmektedir.

Çok kültürlü Avustralya, öğrencilerin İngilizce konuşulan bir ülkede öğrenim group, seyahat edebilecekleri güvenli, dostane, çok yönlü ve uyumlu bir toplumdur. Avustralya ayrıca, yüksek para değeri ve yüksek yaşam standartı sunmaktadır.

Avustralya kalifikasyonları Türkiye`de kabul görür mü?

Avustralya kalifikasyonları, iş arandığı ve uluslararası lider üniversitelerde öğrenim görmek istendiği zaman uluslararası alanda saygı görmektedir. Avustralya’yı diğer birçok ülkeden ayıran şey, tüm Avustralya’da ve diğer ülkelerde tanınan ulusal bir öğrenim yolları sistemi olan Avustralya Kalifikasyonlar Çerçevesi (AQF)’dir.

Öğrenciler genel olarak nasıl bir eğitim planı tercih etmekteler?

Her yıl yaklaşık 195 ülkeden gelen 280,000’den fazla uluslararası öğrenci Avustralya’da öğrenim görmektedir. Ülkeye özel istatistikler için yerel dilinizdeki Avustralya’da Öğrenim Gör web sitelerini ziyaret etmelisiniz.

Avustralya’da öğrenim görmek için bir vizeye ihtiyacım var mı?

Evet. Bir öğrenci vizesi almak için vize başvuru formu doldurup, gerekli delillerle ibraz etmeli, başvuru ücretini ödemeli ve öğrenci vize gerekliliklerini karşılamalısınız. Yalnızca tam zamanlı, tescilli bir ders almak isterseniz ve Avustralya’ya giriş yaptıktan sonra bir takım vize koşullarına uyarsanız öğrenci vizesi alabilirsiniz.

Avustralya’da eğitim görmek ne kadara mal olur?

Avustralya Hükümetinin araştırması, okul ücretleri ve geçim giderleri de dahil olmak üzere, toplam masraflar bakımından, Avustralya’nın her zaman ABD ve Birleşik Krallık’tan daha ucuz olduğunu göstermiştir. Okul ücretleri derse veya kuruma göre değişiklik göstermektedir. Bu web sitesi, bir rehber olması için ortalama masrafları vermektedir. Geçim giderleri de yere, derse ve yaşam tarzına göre değişmektedir.

Burs veriliyor mu?

Evet. Uluslararası öğrenciler için burslar mevcuttur. Ancak bu bursların çoğu üniversitelerde yüksek lisans öğrenimi görenlere verilmektedir. Avustralya’daki uluslararası öğrencilerin çoğu, tam ücret ödeyen öğrencilerdir ve kendilerine burs verilmemektedir.

Avustralya’da öğrenim görürken çalışabilir miyim?

Evet. Avustralya’daki öğrenci vizeli uluslararası öğrenciler ders zamanları haftada 20 saate kadar ve tatil dönemlerinde tam zamanlı çalışabilmektedirler. Avustralya’da öğrenim görürken çalışmaya dair daha geniş bilgi için Göçmenlik ve Vatandaşlık Departmanı web sitesindeki sık sorulan sorulara gidin.

Avustralya kurumlarında öğrenim görmek için giriş gereklilikleri nelerdir?

Öğrenciler, Avustralya eğitim ve öğrenim kurumlarına giriş için minimum akademik gereklilikleri karşılamalı ve istenen seviyede İngilizce dil yeterliliğine sahip olmalılardır. Kurumlar, öngörülen öğrenim dersiniz için belirlenen seçim kriterini karşılayıp karşılamadığınızı değerlendirecektir. Avustralya’da veya kendi ülkenizde tamamladığınız öğrenimin seviyesine ve içeriğine bakacaktır.

Giriş gerekliliklerini karşılayamazsam ne olur?

Yüksek öğrenim görmek için giriş gerekliliklerini karşılayamamanız durumunda, Avustralya’da bir liseye kaydolabilirsiniz. Eğer lisans dersi giriş gerekliliklerini karşılayamazsanız, sizi Avustralya’da yüksek öğrenim görmeniz için hazırlayacak ve öngörülen dersinizde size geçici bir yer verecek ön lisansa kaydolabilirsiniz. Yüksek Lisans Yeterlilik programı gibi köprü dersler de sunulmaktadır. Ayrıca, Avustralya’da yüksek öğrenim görmeniz için sizi hazırlayacak, yıl boyunca başlayabileceğiniz birçok İngilizce dil dersi de mevcuttur. Seçtiğiniz derslere başvurmadan önce giriş gerekliliklerini karşılamakla ilgili kurumdan tavsiye almanız önerilmektedir.

Yeterli İngilizce seviyelerine ulaşmak için ne kadar eğitim almam gerekir?

Başlangıç İngilizcesi’nden ileri İngilizce’ye kadar tüm seviyelerin gerekliliklerini karşılayan altı ana İngilizce dil dersi kategorisi vardır. Tam zamanlı ders süresi, genelde dört haftadan 48 haftaya kadar değişmekte ve öğrenciler yıl içerisinde herhangi bir zamanda kayıt olabilmektedirler.

Avustralya’da kurumlar nasıl sıralanmaktadır?

Avustralya’daki kurumlar resmi olarak sıralanmamaktadır. Ancak, üniversitelerin ve kurumların teknoloji veya öğrenci desteği hizmetleri gibi belirli kriterleri karşılama konusundaki başarılarını karşılaştıran birkaç ticari yayın mevcuttur.

Avustralya Hükümet mevzuatı bu kurumların tescillenmesini ve kalite güvence ölçütlerini karşılamalarını şart koştuğu için Avustralya’nın tüm öğretim ve eğitim kurumları, yüksek kalitede ve uluslararası anlamda geçerli dersler sunmaktadır. Eğitim, araştırma, olanaklar ve destek hizmetlerindeki kusursuzluk Avustralya’nın farklı öğretim ve eğitim sistemlerinde görülmektedir. Öğrenci adayları, kendi ihtiyaçlarına ve isteklerine en uygun dersi veren kurumları bulmaya odaklanmalıdır.

Avustralya’daki kurumların benim ülkemde de kampüsleri var mıdır?

Çeşitli Avustralya öğretim ve eğitim programları yabancı ülkelerde de sunulmaktadır. Bu programlar, kendi ülkenizde Avustralya’nın sağladığı kalifikasyonları elde etmenizi veya ülkenizde aldığınız eğitiminizle Avustralya’dan aldığınızı birleştirmenizi sağlamaktadır. Ülkenizde hangi derslerin verildiği konusunda doğrudan kurumlardan bilgi edinmeniz gerecektir.

Avustralya’nın sağladığı kalifikasyon için uzaktan veya online olarak eğitim alabilir miyim?

Uzaktan eğitim dersleri Avustralya üniversiteleri ile mesleki ve teknik eğitim kurumları tarafından verilmektedir. Sizi uzaktan eğitimle hangi dersleri alabileceğiniz hakkında bilgilendirmemiz için, bizimle iletişime geçmeniz ve ilgi alanınızı belirtmeniz gerecektir.

Avustralya üniversiteleri araştırma yürütür mü?

Avustralya üniversitelerinin araştırma ve gelişimde çok önemli bir rolü vardır. Üniversitelerin üstlendiği araştırma ve gelişim, Avustralya’nın araştırma ve gelişim faaliyetinin yaklaşık dörtte birine ve Avustralya’nın temel araştırma girişiminin yüzde 60’ına tekabül etmektedir. Avustralya üniversitelerinde yerleşik 35 özel Araştırma Merkezi ve Ana Eğitim ve Araştırma Merkezi ile bunlardan başka 74 Kooperatif Araştırma Merkezi bulunmaktadır.

Mesleki ve Teknik Eğitim nedir?

Avustralya’nın Mesleki ve Teknik Eğitim (VTE) sistemine, diğer ülkelerde çoğunlukla Teknik ve Mesleki Eğitim (TVE) adı verilmektedir. Hem pratik hem de kariyer odaklı eğitim vermektedir. Ayrıca hesaplama, ticari eğitimler, pazarlama, turizm ve misafir ağırlama derslerini de içermektedir. VTE Avustralya okullarında da mevcuttur.

Uluslararası öğrenciler Avustralya’daki okullara katılabilirler mi?

Evet. Tüm devlet okulları ve devlete ait olmayan okullar uluslararası öğrencileri kabul etmektedir ve Avustralya Hükümet mevzuatı kapsamındaki özel gereklilikleri karşılamak zorundadırlar.

Boş zamanımda ne yapabilirim?

Kurumlar, hem kampüste hem de sosyal hayatta müfredat dışı birçok farklı faaliyet sunmaktadır. Bu faaliyetler, müzik, tiyatro, spor ve dış mekan faaliyetlerini içermektedir. Birçok farklı sosyal faaliyet de düzenlenmektedir. Kampüsler öğrencilerin şehirlerimizin ve eğlence tesislerimizin çok yönlülüğü ve heyecanını tecrübe etmeleri için merkezi olarak konumlandırılmıştır. Bölgesel kampüslerde, yaşam tarzını keşfedebilir ve kasaba ile bölgesel merkezlerimizin toplum anlayışını tecrübe edebilirsiniz. Yarıyıl tatillerinde, Avustralya’nın muazzam doğal çevresini ve mükemmel fiziksel güzelliğini keşfetmek için kırlara doğru yolculuk yapabilirsiniz.

Avustralya’da hava nasıldır?

Avustralya’nın coğrafyası ve iklimi çok çeşitlidir. Güney yarımkürede bulunan Avustralya’nın yazı aralıkta, kışı haziranda başlar. Avustralya’nın yaklaşık üçte biri, ortalama sıcaklığın 20 derece Celsius olduğu tropiklerdedir. Güney bölgeler ılıman kuşak içerisindedir.

Bize ulasin