Avustralya’nın, doğal güzellik, kültürel cazibe, açık hava maceraları ve Aborijin tarihi bakımından zengin, canlı şehirlerini tecrübe edin.

Hem kültürel cazibe hem de doğal güzellikle dolup taşan Avustralya’nın dinamik ve farklı şehirlerinde tecrübe edilecek çok şey vardır. Sydney’in büyüleyici limanının çevresinde uzun bir gezinti yapın veya Melbourne’ün dar yollarında kaybolun. Adelaide’de yunuslarla yüzün, Brisbane Güney Kıyısı boyunca kültürel isteklerinizi tatmin edin veya Alice Springs’in Aborijin tarihini araştırın.  Şehirlerimizin her biri benzersizdir, ancak hepsi, rahat bir açık hava yaşam tarzı, farklı kültürden insanların kaynaşabildiği yerler, tiyatro, restoran, gece hayatı ve etkinlikler sunmaktadır.  Dahası, gökdelenler ve alışveriş alanlarına, arabayla dağlardan, okyanustan, nehir ve çalılık alanlardan kısa sürede ulaşılmaktadır. Aşağıdakiler, Avustralya’nın sunduğu unutulmayacak şehir deneyimlerinden sadece bazılarıdır.

Avustralya Şehirlerinde Unutulmayacak Birkaç Deneyim

Sydney, NSW

1. Sydney

sydney

Kuzeyde Barranjoey’den güneyde Sydney’in Cronulla’sına uzanan Büyük Kıyı Yolu’nda, Sydney’in milyon dolarlık limanlarının ücretsiz seyir keyfini yaşayın. Etkileyici burunları, kumtaşı falezlerini, altın sahilleri, yemyeşil gölleri ve yerli bitki örtüsü ile hayvanlara sahip toprakları düşünün. Yolda ayrıca, yer yer Sydney’in Aborijin ve koloni tarihine adanmış anıtlar da vardır. Tüm yolculuk için en az sekiz güne ihtiyacınız var. Aksi durumda, günlük geziler veya kısa manzara seyirleri yapın, ana yolda dolaşın ve yürüyüşünüzü toplu taşıma aracıyla sonlandırın.  Issız koylarda ve milli parklarda kamp yapın veya Manly ve Bondi gibi denize bakan şehirden uzak etkileyici yerlerde kalın.

2. Melbourne

melbourne

Mebourne’ün düzenli şehir caddelerine gizlice saçılmış Arnavut kaldırımlı sokaklarında her türlü hazine vardır. Havalı barları, küçük tavernaları, gizli sanat alanlarını ve ücra butikleri keşfedin. Degraves Street ve Centre Place’de sabahları iyi bir kahveyle uyanın ya da Bennetts veya Machester Lanes’de cazı yaşayın.  George Parade’in bodrum katı restoranlarına giderek yer altında yemek yiyin ve Little Bourke Street boyunca Chinatown’da öğle yemeğinde yum-cha yiyin. Yaz boyunca tarihi Harware Lane’de akşam yemeklerinde serenat dinleyin.  Flinders Lane’e özel modayı yakalayın ve Union Lane’in göze çarpan grafitilerine göz atın. Galerileri ziyaret edin ve asma heykellerden interaktif ses manzaralarına kadar en ileri dış mekân sergilerini görün.

3. Canberra

canberra

Sıcak hava balonuyla uçarak, Canberra’nın milli cazibelerine gün doğumunda gökyüzünden bakın. Anıtların, galerilerin ve bahçelerin, Burley Griffin Gölü’nün kıyılarından yayıldığı bu düzenli şehri görün. 81m’de dalgalanan bayrağı ve Central Desert’ın nokta resimlerinden esinlenilen ön avlu mozaiğiyle Parlamento Binasına tepeden bakın.  İkon haline gelen diğer binaları, parkların yeşil desenlerini ve Canberra’nın şehirden uzak zarif yerlerini tanıyın. Şehrin uyanışını izlerken, bulutların üzerinde sükûnet duygusunu tadın. Daha sonra bir kadeh şampanya ve açık büfe gurme kahvaltı deneyimini yaşayın.

4. Brisbane

brisbane

Müzeleri, galerileri, tiyatroları… South Bank’teki Queensland Kültür Merkezi’nin büyük mimari tasarımlı çatısında dahasını bulacaksınız. Queensland Müzesi’nde Queensland dinozoru iskeletini görün veya Bilim Merkezi’ndeki interaktif bilim sergileriyle eğlenin. Queensland Sanat Galerisi’ndeki ünlü Avustralyalı sanatçıların eserlerini inceleyin. Sahne sanatı sevenler, Queensland Sahne Sanatları Merkezi’nde bulunan çok sayıdaki tiyatrolardan birinde bale, opera veya orkestra izleyebilirler.  Kültüre doyduktan sonra, South Bank’in nehir kenarında bulunan yemyeşil bahçelerinde dolaşabilir, kumlu kıyı gölünde yüzebilir ve rengârenk hafta sonu pazarlarını inceleyebilirsiniz.

5. Adelaide

adelaide

Güney Yarımküre’deki en büyük üretim pazarı olan Adelaide Merkez Pazarı’nın görüntüsünü, kokusunu ve sesini içinize çekin. Salı gününden Cumartesi gününe kadar açık olan pazarlar, rengârenk ve davetkâr biçimde dizilmiş, taze ve yerel ürünler satmaktadır. Organik meyve ve sebzeleri, yüksek kalitede kırmızı et ve kümes hayvanları etlerini, yerel olarak tutulan ve işlenen deniz canlılarını, gurme peynirleri ve unlu mamulleri yanınızda götürün. Yol boyunca şeker ve kuruyemiş atıştırın veya kahveyle koşuşturmanın ya da şık bir kafede brunch yapmanın keyfini sürün. Yemek pişirme gösterileri yapan misafir şefleri izleyin, bir yemek kursuna yazılın ve rehberli bir turda pazarın tarihini ve farklı kültürel etkilerini öğrenin.

6. Perth

perth

Esintileri Perth şehrinin ufuk çizgisini yalayıp geçen, geniş ve ışıl ışıl Swan Nehri’nin tadını çıkarmanın birçok yolu vardır.  Rüzgâr sörfüne gidin veya tatlı Matilda Koyu gibi kumlu koy ve sahillere yelken açın. Bir jet-ski kiralayın veya ski-biscuting ya da deniz paraşütüyle kalp atışınızı hızlandırın. Nehrin kenarından brim, mulloway ve taylor tutun ve manzaralı piknik alanları ile yürüyüş yollarını keşfedin. Barrack Meydanı’ndan, Perth’in nehir kenarındaki büyük konaklarını geçerek, capcanlı Fremantle limanına tekne gezintisi yapın. Ya da dosdoğru diğer yöne gidin, Swan Nehri bağlarında şarabın veya tarihi Guildford’da Devonshire çayının tadına bakmak için durun.

7. Darwin

darwin-city-australia

Darwin’in egzotik yemeklerini, şehrin çok sayıdaki liman kenarı restoranlarının mükemmel deniz manzarasıyla birleştirin. Akşam yemeği seçenekleri, rahat birahanelerden Darwin’in en çok aranan gayrimenkullerinden birkaçına ev sahipliği yapan Fannie Koyu’ndaki pahalı ve kaliteli akşam yemeklerine kadar çeşitlilik göstermektedir. Taze soyulmuş istiridyelerin tadına varırken, bir kadeh köpüklü Avustralya şarabıyla, pespembe gün batımının seyrine doyun ve deniz kenarında bulunan büyük konaklardaki yaşamın nasıl olacağını hayal edin. Cullen Koyu’ndaki köşeyi dönünce daha gündelik yemek türleri bulacaksınız. Paketlenmiş bir tabak böcek kuyruğu ezmesiyle, limandaki tenekeleri, yelkenli tekneleri ve mavnaları seyredin. Elinizde dondurmayla yat limanını gezin veya İtalyan, Tayland, Yunan ve Fransız lokantalarına uğrayın.

8. Hobart

hobart

Bir zamanlar, denizcilerin, balina avcılarının ve işçilerin uğrak yeri olan Salamanca Place’in Arnavut kaldırımı taşlarıyla bezeli meydanı, şimdi birçok akşam yemeği ve içkili mekânı ile Hobart’ın turistleri en çok çeken yeri. Georgian antrepoları, 1830ların kum taşları üzerinde parıldayan cam ve kromuyla, galeriler, tiyatrolar, kafeler, barlar ve restoranlar olarak yeniden gün yüzüne çıktı. Bir defaya mahsus bir parça el sanatı, organik meyve ve sebze veya taze kesilmiş çiçek görmek için hareketli Cumartesi pazarlarını gezin. Şemsiyelerin altında kahvenizi yudumlayın veya tarihi bir birahanede büyük boy Tasmania birası tadın. Salamanca Sanat Merkezi’nde yerel bir müzik topluluğu dinlemeden gitmeyin veya sokak sanatı yapan dört kişilik yaylı saz gruplarının bulunduğu sokaklardan geçin.

9. Cairns

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dünyanın dört bir yanından gelen yolcuların resif ve yağmur ormanı gezilerinin arasında dinlendiği Cairns’in okyanus yanında bulunan şık gezinti meydanları boyunca hep bir vızıltı hüküm sürer. Büyük tuzlu su göledinde yüzün, mağazaları inceleyin ve şık ve pahalı barları, otelleri, restoranları görün. Arka sokaklarda, ayaküstü bir şeyler yiyebileceğiniz ya da uzun kahvaltılar yapabileceğiniz kafeler ve küresel yemek çeşitleri sunan büfeler bulacaksınız. Hava karardıktan sonra, gezinti meydanı ve McLeod Caddesi arasındaki bölge, hıncahınç dolu bir sosyal alan halini alır. Havuzlu barların birinden diğerine atlayın, bir bira bahçesinde canlı müziğin tadını çıkarın veya bir kokteyl ya da mega-kulüpte yerel DJ’ler eşliğinde dans edin.

10. Alice Springs

alice-springs

Su renklerindeki çöl manzaralarından mevsimlerin nokta resimlerine kadar, Alice Springs Aborijin sanatı bakımından zengindir. Merkezi Avustralya mitolojisi, sanatı ve kültürü hakkında öğrenirken, Araluen Kültür Bölgesi’nde dolaşın. Albert Namatjira Galerisi’ni ziyaret edin ve Strehlow Merkezi’ndeki Arrernte halkının geleneklerini dikkatle gözlemleyin. Merkezi Avustralya Müzesi’nde bölgenin jeolojik tarihinin izlerini sürün veya Two Women Dreaming Yolu’ndaki yedi kutsal bölge arasında yürüyün. Yerel Arrernte halkının kutsal kabul ettiği, yaklaşık 300 yıllık Corkwood (Mantar) Ağacı’nın etrafına inşa edilen sanat merkezini turlayın. Ya da profesyonel tiyatroda bir oyun yakalayın. Ardından, Todd Mall’ın yaya yolu boyunca modern Aborijin sanatını inceleyin.

11. Gold Coast

gold-coast

Birden fazla sörfçü cennetine ev sahipliği yapan Gold Coast’un huzurlu dalgalarını keşfedin. Profesyonel cankurtaranlar 35 sahilde devriye gezerler ve her deneyim seviyesine hitap eden sörf faaliyetleri mevcuttur.  Coolangatta’nın yakınlarında bulunan Snapper Kayalıklarındaki dünyanın en uzun dalgalarında sörf yapın. Snapperbank, Kirra Sahili ve Broadbeach, Şubat ayında dünyanın profesyonel sörfçülerinin Quicksilver için bir araya geldiği yerlerdir. Burleigh Heads’de bodyboarding yapın, Gold Coast Denizyolu’ndan Güney Stradbroke Adası’na kürek çekin veya Kuzey Stradbroke Adası’nda sörf yapmayı öğrenin.   Diğer ünlü sörf noktaları, Currumbin, Palm Sahili, Nobby Sahili ve Mermaid Sahili’dir.

12. Broome

broome

Gantheaume Point’deki kayada korunan 130 milyon yıllık dinozor ayak izlerini görün. Cezir zamanı sığ kayalıklardaki ayak izlerini izleyebilir veya kayalıklı uçurumun en tepesindeki alçıyı keşfedebilirsiniz. Diğer bir yerel mucize de, doğan dolunayın yansımasının yarattığı gümüşi bir illüzyon olan “Aya Giden Merdiven”dir. Yerliler Mart ve Ekim ayları arasındaki bir ayda üç gece meydana gelen bu doğa olayını Town Sahili’nde canlı müzik ve pazarlarla kutlarlar. Göçmen kuşlar, Eylül ve Nisan ayları arasında Sibirya’dan gelirken kendi geçit töreni müziklerini oluştururlar. On binlercesini Roebuck Koyu’ndaki Broome Kuş Gözlem Evi’nde görebilirsiniz.