Büyük Bariyer Resifi

Canlı renkler, birçok yaşam şeklinin arasında incelikle yapılan hareketler ve etkileşimler bütünüyle büyüleyicidir. Resifin, dugonlar ve yeşil kaplumbağalar, çok sayıdaki yunus ve balinalar, 1500’den fazla balık türü, 4000 çeşit yumuşakçası ve 200’den fazla kuş türü olduğundan bu durum çok da şaşırtıcı değildir.Resifi keşfetmenin en iyi yolu doğrudan dalmaktır(dalış gezileri, dersleri ve şnorkelle yüzme fırsatları sunan birçok tur operatörü bulunmaktadır).

Eğer bu size göre değilse, bir tekne gezisi veya manzaralı uçuş yapın.Hepsinde, aynı büyüleyici deneyimi tadacaksınız.

Biliyor muydunuz? 
Queensland’in kuzey ucundan, Bundaberg’in tam kuzeyine kadar Avustralya’nın kuzey kıyı şeridi boyunca 2300 km’den fazla bir alana yayılmış Büyük Bariyer Resifi, yeryüzünde canlı yaratıklardan oluşan en büyük tek yapıdır.

Nasıl gidilir?
Resife giden geçitler, kuzeydeki Cairns’den daha güneydeki birçok noktaya kadar değişiklik gösterir. Bununla birlikte, resif 2,000 km uzunluğundadır. Resifi nasıl görmek istediğinize karar vermenizi öneririz. Bu, başlangıç noktanızın neresi olacağını belirleyecektir.

Ne zaman gidilir? 
Yılın herhangi bir zamanı.

Büyük Okyanus Yolu

Büyük Okyanus Yolu, güney Victoria’nın deniz kenarındaki sarp uçurumlarına gömülüdür ve şüphesiz
Australia’nın en muazzam sürüş yoludur.   Güney Okyanus ve ünlü Twelve Apostles’ı (On İki Havari) da içine alan büyük ölçüde aşınmış kıyı şeridi bir yanda, dimdik uçurumlar diğer yanda boy göstermektedir.  Kıyı boyunca yolunu ilmek ilmek ören bitüm şeridi tam önünüzde uzanmaktadır

Ancak Büyük Okyanus Yolu, günümüzde bir yoldan daha fazlasıdır. Victoria’nın en popular sörf kıyısını (Bells Sahili de dâhil) oluşturur, harikulade ve çoğunlukla terk edilmiş sahillere, deniz fenerlerine, göze çarpan gemi batıklarına ve tarihi kasabalara sahiptir. En son, kıyı şeridini kucaklayan 91 km’lik bir yol olan, kesif ormanların içinden geçen, muhteşem manzaraları bünyesinde barındıran ve sahilin kendisini ziyaret eden Büyük Okyanus Yürüyüş Yolu eklenmiştir. Ilık bir spa, rahatlatıcı bir masaj ve her akşam muazzam bir akşam yemeği için konaklayabileceğiniz yerler bulunan büyük bir yürüyüş yolu olarak benzersizdir.  Kusursuz.

Biliyor muydunuz?
Edward Henty ve erkek kardeşleri, bir sonraki yıl başkent Melbourne kurulmadan önce, 1834 yılında Büyük Okyanus Yolu’nda bulunan Portland’a ilk daimi Avrupalı yerleşimini gerçekleştirmeleriyle bilinir.

Büyük Güney Batı Yürüyüş Yolu 
Büyük Güney Batı Yürüyüş Yolu, büyüleyici bir ormanın, kireçtaşı uçurumları olan bir nehir geçidinin, uzun sahiller ve engebeli burunların içinden geçen 250 km’lik bir yürüyüş yoludur.

Kısa ve gündüz yapılan yürüyüşler için erişilebilir ve yol boyunca 16 kamp yeri bulunmaktadır. Çok çeşitli manzaraları olması ve yürüyüş yaparken zorlanılması, günümüzde birçok uluslararası ve Avustralyalı  yürüyüşçüyü memnun etmektedir.  Yol boyunca kanoya binme, mağaracılık ve dağ bisikleti sürme gibi birçok faaliyet bulunabilir.

Nasıl gidilir? 
Melbourne’den Geelong, Batı Geçidi ve Princess Karayolları kullanıldığında 55 dakikalık mesafededir.  Bir karayolları ağı, bölgesel merkezleri de Geelong’a ve Büyük Okyanus Yolu boyunca çeşitli diğer noktalara bağlar.  Twelve Apostles’e ulaşmak, yaklaşık iki buçuk saat sürmektedir.

Ne zaman gidilir? 
Kışın biraz soğuk olsa da, yazın harikadır.

Whitsundays

Baş döndürücü masmavi denizler, rengârenk mercan adaları, parlak, beyaz davetkâr sahiller, güvenli liman ve koylar ile keşfedilmeyi bekleyen, insanların yaşadığı veya ıssız yüzlerce ada: bunlar Whitsunday Adaları’dır. Dünyanın son tekne gezinti bölgesini keşfetmenin, size ait veya kiraladığınız teknenizden başka yolu var mıdır? Hala evinizi satmadığınıza ve bu çetin görevi üstlenmek için üç ayınızı harcamadığınıza inanabiliyor musunuz? Öğle yemeğini yakalamak için oltanızı atın. Hangi adaya veya hangi koya demirleyeceğinize karar vermek. Akşam yemeği için bir sayfiye yerine uğramak. Gün batımını izlerken, güverte köprüsünde şarap yudumlamak. Bir şnorkelle tekneden dalmak ve mercanları keşfetmek. Adalardaki yağmur ormanlarında bir yürüyüş için kıyıya yanaşmak. Yapılacak o kadar çok şey var ki, oldukça yorulacaksınız. Eğer tekne veya yat seçeneği sizin için bir hayalse, Whitsundays tatil yerlerinde herkes için bir şeyler var: siz ve film starı arkadaşlarınız için lüks, beş yıldızlı, helikopterle varış seçenekleri ve ailelerin bile rahatlayabileceği aile tatil yerleri ile tutkulu çiftler için romantik ve gizli yerler. Ve size tüm eğlenceli yerleri gezdirecek mürettebatlı özel kiralık yatlar. Adalar Mackay’ın kuzeydoğusunda bulunmaktadır ve Airlie Sahili, günümüzde ana kara yola çıkış noktasıdır. Ayrıca, birçok başkentten Hamilton Adası’na doğrudan uçuşlar vardır.

Biliyor muydunuz? 
Orijinal isimleri Cumberland ve Northumberland Adalarıydı (İngiltere’nin iki vilayeti), sonradan anakara ve Güney Molle ve Daydream Adaları arasındaki kanalın adıyla anılmaya başlandılar: Whitsunday Kanalı.

Nasıl gidilir?
Hamilton Adası Havalimanı ve Whitsunday Kıyısı Havalimanı (Proserpine’daki anakarada bulunur) düzenli havayolu seferleriyle Whitsundays’e hizmet etmektedir.

Queensland Tren Yolu’nun, her hafta Brisbane, Cairns ve Townsville’den Proserpine’a düzenli seferleri vardır. Hızlı Tilt Trenini veya Sunlander seferini yakalayabilirsiniz.

Greyhound otobüslerinin de Brisbane’den, Cairns’den ve aralarındaki noktalardan Airlie Sahili’ne günlük seferleri vardır.

En iyi ne zaman gidilir 
Whitsundays’i her zaman ziyaret edebilirsiniz. Ancak, eğer oradayken birkaç balinaya rastlamak istiyorsanız, Temmuz ve Eylül arasında gidin.

Küçük Penguenlerin Cenneti

Boş sahile bakan küçük tribün hıncahınç doludur. Güneş batarken hava soğur ve ortalığı uğultulu bir bekleyiş kaplar. Tansiyon tırmanırken gözler derinleşen kasveti kucaklar. Birden denizde ufak, kara bir kafa belirir. Sonra bir diğeri, bir diğeri derken küçük kara kafalardan oluşan bir grup ortaya çıkar.

Sonunda, ilk cesur penguen, badi badi kıyıya çıkar, korkulu gözlerle etrafa bakar ve birden çok sayıda arkadaşı ona katılır. Küçük Penguenler beliriverir ve topluca kum tepeciklerindeki yuvalarına, sahile doğru yürürler. Bu büyüleyici, tatlı, vahşi yaratıklar, çocuklarına balık bulmak için kilometrelerce seyahat ederler. Sadece 33 cm boyundaki kahramanlardır. Önceden, Peri Penguenler olarak adlandırılan bu benzersiz Küçük Penguenleri huşu dolu gözlerle kendilerine bakan bir otobüs dolusu izleyiciyle, günlük yaşamlarını sürerken izlemekte uhrevi bir şeyler vardır. Küçük Penguenleri Coffs Limanı’ndan Fremantle’ye uzanan okyanustan çıkarken görebilirsiniz, ancak küçük tatlı olanlarını görmek için güney Victoria’daki Phillip Adası’na veya Tasmania’nın doğu kıyısındaki Bicheno’ya gidin. Her iki alan da, penguenlerin gece yolculuklarında izleyiciler tarafından rahatsız edilmemesini sağlamaya yönelik turlar düzenlemektedir. Bir ceket getirin ve fotoğraf makinizde flaş kullanmayın.

Biliyor muydunuz? 
Bir Küçük Penguen, balık avlamak için 65m’ye kadar dalarak haftalarca denizde kalabilir. Su yüzeyinde dururken şekerleme yapar ve kalın, zengin, mavi, su geçirmez tüyleri cildini tamamen kuru tuttuğundan bir günde 100km’ye kadar seyahat edebilir.

Nasıl gidilir?
Qantas ve Virgin Blue, Avustralya’nın en büyük şehirlerinden Melbourne’e düzenli günlük uçuşlar düzenlemektedir. Melbourne’den otobüse binebilir (V-Line otobüs veya Phillip Adası Otobüs Servisi) veya araba tutabilirsiniz.

Arabayla, Güney Batı Anayolu (M1)’nu kullanarak Cranbourne çıkışına gidin, buradan South Gippsland Karayoluna (M420) sapın. Sonra, Phillip Adası Turist Yoluna (B420) ulaşana dek Bass Karayolunu (A420) kullanın.

Ne zaman gidilir? 
Her zaman, ancak kalın giyinin – özellikle de Nisan ve Eylül ayları arasında gidiyorsanız.

Kings Kanyon’da Sınırları Aşın

Uluru’yu ziyaret etmiş ve Kata Tjuta’nın etrafında yürümüş olacaksınız. Her şeyi görmüş olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak, Red Centre’ın tacındaki yeşil mücevheri kaçırıyorsunuz: Kings Kanyon.

270 m derinliğindeki nefes kesen kumtaşı boğaz, Avustralya’nın tartışmasız en güzel yerlerinden biridir. Kırmızı bir manzarada açılan derin yeşil bir yarık… Uluru’nun üç saatlik kuzeyindeki Watarrka Milli Parkı’nda saklı Kings Kanyon size iki yol sunar: Creek Yürüyüş Yolu ve Kanyon Yolu. 1.5 km’lik Creek Yolu oldukça düz, kanyonun merkezine doğru bir gözlem noktasına uzanan bir yoldur.  Kanyon Yolu ise, ilk 300-400m’si dimdik bir şekilde kanyonun ucuna uzanan bir yokuş olduğundan sadece kendini bu işe adamış yürüyüşçüler içindir. Yine de, Garden of Eden vadisi ve Lost City’nin bozulmuş kayalıklarını barındıran tüm yol,  bunun denemeye değeceğini göstermektedir.

Biliyor muydunuz? 
Parkın asıl muhafızları, Luritja halkıdır ve parkta yaşayan üç Aborijin grubu arasında hala temsil edilmektedirler. Watarrka ismi, Luritja halkının Umbrella Bush ‘a (Avustralya akasyası) verdiği isimden gelmektedir.

Nasıl gidilir?
Qantas ve Virgin Blue, Avustralya’nın en büyük şehirlerinden Alice Springs’e düzenli uçuşlar düzenlemektedir.

Stuart Karayolu’ndaki Jim’s Place ve Erldunda ile Mt Ebenezer de dahil, Kanyon yolunda birkaç mola yeri vardır. Kings Kanyon, Alice Springs’in 232 km güneybatısında, Watarrka Milli Parkı’nda bulunmaktadır.

Ne zaman gidilir? 
Her zaman, ancak yaz aylarında çok sıcak olduğunu unutmayın.

Bondi Sahili’ndeki vahşi yaşamı görün

Hayatınızın bir gününü, tartışmasız dünyanın en ünlü kum sahasına sahip Bondi’de (veya yakınlarında) harcamak, mutlaka yapmanız gereken bir şeydir.  Ve yapılacaklar şaşırtıcı derecede çoktur.

Erken başlayın ve Bondi’de Bronte yürüyüş yoluna giden yürüyüşçülere katılın. Bunu Ekim ve Kasım’da yapın ve sabahın erken saatlerindeki güzel manzaralarından başka, Avustralya’nın en büyük yıllık modern heykelcilik sergisi olan Sculpture By the Sea sergisini de göreceksiniz.

Kahvenizi yudumlayabileceğiniz ve sörfçüleri seyredebileceğiniz meydandaki kafelerin birinde birinci sınıf kahvaltı yapmak için Bondi’ye gidin. Kuşluk vaktinde ve güneş kremini sürme vakti geldiğinde, ayak parmaklarınızın arasına biraz kum alın ve ciddi insanları seyredin (Bondi’de her çeşidini bulabilirsiniz). Öğle yemeği yine meydanda yenilecek fish and chips olabilir. Ardından mayo butiklerine şöyle bir göz atmak için mağazalar gezilebilir ve dondurma yenebilir. Sonrasında, akşam sörfü zamanı ve eğer yeni başlıyorsanız sizin için ders zamanı (her yaştan ve milletten insan içindir ve de çok eğlencelidir) gelir. Şimdi ihtiyacınız olan şey, ardından sayısız akşam yemeği seçenekleri gelen bir kokteyldir. Dışarıda oturun ve gelip geçen insanları izleyin. Sahi, hayatın bir sahil olduğunu kim söylemişti?

Biliyor muydunuz? 
“Bondi” veya “Boondii”, “kayalara vuran su” veya “karalara vuran suyun sesi” anlamlarına gelen bir Aborijin sözüdür.

Nasıl gidilir?
Qantas ve Virgin Blue, Avustralya’nın en büyük şehirlerinden Sydney’e düzenli uçuşlar düzenlemektedir.

Park sorunu bir kâbusa dönüşebileceğinden Bondi’ye gitmek için toplu ulaşım araçlarını kullanın. Bondi  Tren Kavşağı’na giden bir tren yakalayın, buradan da Bondi Sahili’ne inen bir otobüs bulabilirsiniz.