Avustralya yerli hayvanlarla doludur ve bu hayvanların birçoğu sadece Avustralya’da bulunur. Burada yeryüzünün herhangi bir yerinde olduğundan daha fazla memeli hayvan vardır ve etçil Tasmanya canavarlarından, kısa bacaklı Avustralya keseli sıçanına, uykucu koalalardan, güçlü kangurulara kadar birçok keseli hayvan bulunmaktadır.  Bir ikon haline gelen yalıçapkını (kookaburra) ve Avustralya deve kuşu (emu) da dâhil olmak üzere benzersiz 350 kuş türüne ev sahipliği yapmaktayız.   Büyük şehirlerdeki ve turist merkezlerindeki hayvanat bahçelerinde ve vahşi yaşam parklarında – birkaçını saymak gerekirse, Sydney’in Taronga Hayvanat Bahçesi, Port Douglas’daki Doğal Yağmur Ormanları, Victoria’nın Healesville Barınağı ve Güney Avustralya’nın Cleland Vahşi Yaşam Parkı’nda – yerli hayvanları görebilirsiniz.  Veya hepsini kendi başınıza ya da uzman yorumlar eşliğinde özel bir tura katılarak doğal ortamında gözlemleyin.

Koala

koala

Koala benzersiz bir Avustralya keselisidir. Bazen oyuncak ayıya olan benzerliğinden ötürü koala ayısı olarak adlandırılmaktadır. En yakın yaşayan akrabası olan vombata (wombat) da benzer, ancak kürkü daha kalın, kulakları daha büyük ve kolları daha uzundur.   Koalalar günün sadece yaklaşık iki saati aktiftirler ve sıvılarını okaliptüs yapraklarını yiyerek alırlar. Avustralya’nın ılıman doğu kıyısında koalalara rastlayabilirsiniz. Bu hayvanların en çok dolaştığı yerler, Tidbinbilla Doğa Koruma Alanı, Canberra yakınları, New South West’deki Port Stephan çevresi ve Queensland’deki Lone Pine Koala Barınağı’dır. Onları, Victoria’s Phillip Adası’nda ve Batı Avustralya’daki Yanchep Milli Parkı’nda gözlemleyin.

Kanguru

kangaroo

Kanguru, Avustralya’ya özeldir ve armalarımızda görülmektedir. Bir memelidir ve valabiler (wallaby) ile pademelonları da içeren bir keseli ailesi olan makropottur.  Kangurular zıplayarak hareket eden tek büyük hayvanlardır ve damızlık yetişkin erkekler çoğunlukla, ön pençeleriyle boks yaparak ve arka bacaklarıyla tekme atarak dövüşürler.  Avustralya’ya yayılmış 55 kanguru çeşidi vardır. Victoria’da onları Great Ocean Road’daki Anglesea’de ve Grampians’da görün. Bu hayvanlara Güney Avustralya Kanguru Adası’nda ve Flinders Sıradağları’nda rastlayabilirsiniz.  Namadgi’de ve Avustralya Alpleri’ndeki Kosciuszko Milli Parkları’nda, New South Wales’deki Pebbly Sahilinde ve Tasmania’s Maria Adası’nda onlarla yakınlaşın.

Yalıçapkını (Kookaburra)

kookaburra

Avustralya’nın yalıçapkını, dünyanın en büyük balıkçılıdır. Diğer balıkçıllar gibi, yalıçapkınlarının da iri ve dolgun gövdeleri, kısa boyunları, uzun ve noktalı gagaları ve kısa bacakları vardır. Anavatanları Avustralya’nın doğu kıyısıdır ve Batı Avustralya’ya 1898 yılında tanıtılmışlardır. Yalıçapkınları en çok gün batımı ve gün doğumu vakti çıkardıkları histerik ve insan sesine benzeyen kahkahalarıyla bilinirler. Ayrıca çoğu zaman, bölgelerini işaretlemek için koro halinde öterler. Yalıçapkınları etçillerdir, ancak neredeyse her şeyi yerler.  Bölgeseldirler ve çoğunlukla bir önceki mevsimin kısmen büyümüş piliçleriyle yaşarlar. Onlara, şehirden uzak yerlerde ve birçok kırsal alanda rastlayacaksınız.

Emu (Avustralya Deve Kuşu)

emu

Emu, büyük, kahverengi, yumuşak tüylü, uçmayan bir kuştur. Emular iki metreye kadar uzarlar ve saatte 50 km’ye kadar çok hızlı koşmalarını sağlayan üç ayak parmağı ve uzun bacakları vardır. Dişi emu, erkeklerden daha büyüktür ve 20 kadar büyük, koyu yeşil yumurta bırakırlar. Emu, Avustralya’nın 50 sentlik bozukluğunda ve Avustralya Arması’ndaki kırmızı kangurunun yanında görünürler. Ayrıca Aborijin mitolojisinde de sık rastlanan bir figürdür. Emu, kalabalık yerlerden kaçınır ve çim, yaprak ve küçük böceklerle beslenir. Emuları,

Avustralya’nın dört bir yanındaki çimlik alanlarda, sklerofil ormanlarda ve savan ormanlıklarında göreceksiniz.

Lir Kuşu

lyrebird

Lir kuşu toprakta yaşayan, araba motorlarından ağlayan bebeklere kadar duyduğu her sesi taklit edebilme yeteneğiyle bilinen bir Avustralya kuşudur. Lir kuşu, 1800lerde erkeğinin muazzam 16 tüylü kuyruğunun bir lire benzetilmesinin ardından adını almıştır. İki tür lir kuşu vardır. Daha küçük olan Albert’s Lir Kuşu’na, Mt Warning Milli Parkı’nda ve Gold Coast’un iç bölgesinin çevresinde bulunan Gondwanan yağmur ormanında rastlayabilirsiniz. Daha yaygın olan ve şehirden uzakta yaşayan lir kuşlarını Melbourne çevresindeki Dandenong Sıradağları ve Kinglake Milli Parkları’nda, Sydney’in güneyindeki Illawarra bölgesinde ve Royal Milli Parkı’nda görebilirsiniz. Lir kuşlarını, Tidbinbilla Doğa Koruma Alanı’nda, Canberra yakınlarında ve Avustralya’nın doğu kıyısı boyunca diğer birçok parkta bulacaksınız.

Tasmanya canavarı

tasmanian-devil

Tasmanya canavarı, küçük, bodur, fakat sağlam yapılı, bir köpek gibi görünen, etçil bir keseli hayvandır.  Geniş bir kafası, kısa kuyruğu ve kalın, siyah kürkü vardır. Tasmanya canavarına bu yaygın isim, geceleri keskin çığlıkları ve şeytani hırıldamalarına maruz kalan Avrupalı ilk yerleşimciler tarafından verilmiştir. Görünüşüne ve namına rağmen Tasmanya canavarı esasında çekingen bir yaratıktır. Tasmanya kaplanının, 1936 yılında nesli tükendiğinden, dünyanın en büyük otçul keseli hayvanıdır. 1995’ten beri Tasmanya canavarları ölümcül yüz tümörü hastalığına yakalanmaktadır ve bu sebeple günümüzde korunan bir türdür. Onları, Tasmania Yarımadası’ndaki Tasmanya vahşi yaşam parklarında görebilirsiniz.

Dingolar

dingo

Dingo, anavatanı bu kıta olmasa da Avustralya’nın vahşi köpeğidir. Dingolar orta boyludur, geniş kafaları, noktalı burunları, dik kulakları, fırça gibi kuyrukları ve kırmızı ile sarı arasında değişen kürkleri vardır. Normal boyutlu benzer evcil hayvanlardan daha uzun burunları, daha uzun köpek dişleri ve daha düz kafatasları vardır. Dingolar etçillerdir; genelde kangurular, valabiler, sığırlar, vombatlar ve keseli sıçanlarla beslenirler. Dingolar çok sosyal hayvanlardır ve mümkün olduğunda açıkça belirlenmiş bölgelerde sabit sürüler kurarlar. Çoğunlukla uluyarak ve ağlayarak iletişim kurarlar ve evcil hayvanlardan daha az havlarlar. Dingolar, Tasmania hariç Avustralya’nın her yerinde bulunurlar. Queensland’s Fraser Adası’nda, Batı Avustralya Kimberly’nde ve Kuzey Bölge’nin ve Güney Avustralya’nın çöllerinde Dingolara bir bakış atabilirsiniz.

Keseli Sıçan (Possum)

possum

Keseli sıçanlar, kahverengi veya gri kürkleri olan küçük keseli hayvanlardır. Avustralya’nın 69 keseli sıçan türü, cüce keseli sıçanlardan ve bileklerinde bir parmak boyunda kanat olanlardan, bir evcil kedi boyutunda tüylü kuyrukları ve halka şeklinde kuyrukları olanlara kadar çeşitlilik gösterir. Tüm keseli sıçanlar geceleri ortaya çıkarlar ve hem et hem ot yerler, gün boyunca bir ağaç boşluğundaki yuvalarında saklanır ve gece yiyecek aramaya çıkarlar. Keseli sıçanlar, Avustralya kültür ve folklorunda önemli bir yere sahiptir. Aborijin Avustralyalılar, toplantı ve kutlamalarda geleneksel bir top oyunu olan Marn Grook oynarken keseli sıçan kürklerini kullanırlardı. Avustralya’nın güneydoğusunda, Aborijin halkı, pelerinler ve kabilelerine evladiyeler yapmak için keseli sıçan postunu kullanırlardı. Günümüzde, kentsel alanlarda ve şehir parklarında keseli sıçanları görebilirsiniz.

Valabi (Wallaby)

wallaby

Valabi ismi, Sydney’in Eora Aborijin kabilesinden gelmektedir. Bir kangurudan veya wallaroodan daha küçük olan 30 tür makropota verilen isimdir. En yaygın türler, kangurulara ve wallaroolara çok benzeyen çevik valabi ve kırmızı boyunlu valabidir ve güney eyaletlerde sık sık görülürler. Kayalık valabileri, engebeli arazilerde uzmandırlar ve ayaklarını toprağı kazmaktansa kayalıkları kavramak üzere geliştirmişlerdir. Ormanda yaşayan çok küçük valabiler, pademelonlar olarak bilinirler. Valabiler, uzak, taşlı ve engebeli bölgeler başta olmak üzere, Avustralya genelinde yaygındırlar. Güney Avustralya’nın Flinders Sıradağları’nda, Tasmania’s Freycinet Milli Parkı’nda ve Avustralya Alpleri’ndeki Namadgi ile Kosciuszko Milli Parkları’nda rastlayabilirsiniz.

Ornitorenk (Platypus)

platypus

Ornitorenkler, küçük, koyu kahverengi, kürklü, yumurtlayan memelilerdir; perdeli pençeleri ve örneğinkine benzer gagaları vardır. Ornitorenkler, nehir setlerine kazdıkları oyuklarda yaşarlar. Dalgıç hayvanlardır ve suyun altında on beş dakikaya kadar kalabilirler. Bir ördeğin gagasının aksine, ornitorengin gagası lastik gibidir ve esnektir. İçinde, avının suyun altında çıkardığı elektrik akımlarını algılayabilen yüzlerce elektro-alıcı hücre mevcuttur. Ornitorenkler, Avustralya’nın doğu kıyı şeridi bölgeleri boyunca küçük derelerde ve durgun nehirlerde bulunabilirler. Onları, Canberra yakınlarındaki Tidbinbilla Doğayı Koruma Alanı’nda, Victoria’s Great Otway Milli Parkı’ndaki Elizabeth Gölü’nde ve Tasmania’s Cradle Mountain-Lake St Clair Milli Parkı’nda görebilirsiniz.